Jak zacząć zdrowo się odżywiać?

Zdrowe odżywianie

Właściwe odżywianie się jest istotnym elementem zdrowego stylu życia i może pomóc w zapobieganiu takim chorobom, jak cukrzyca, choroby serca, a nawet niektórych nowotworów. Jednak każdy ma swoje własne, unikalne potrzeby zdrowotne, dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o tym, jaki rodzaj diety jest dla Ciebie odpowiedni. Ogólnie rzecz biorąc, dieta roślinna, bogata w owoce, warzywa, pełne ziarna i źródła białka, jest zdrowa dla większości ludzi. Aby zdrowo się odżywiać, trzeba połączyć naukę o żywieniu, odrobinę zdrowego rozsądku i czystą przyjemność. Większość z nas wie, że świeża sałata, jagody i zwolnienie tempa podczas jedzenia są dla nas lepsze niż pochłanianie batoników i słodyczy. Ale jak przejść od naszych obecnych nawyków do zdrowszych?

Zdrowe odżywianie – co to w ogóle oznacza?

Zdrowa dieta powinna dostarczać nam odpowiednią ilość energii ), pochodzącej z pokarmów i napojów, aby utrzymać równowagę energetyczną. Równowaga energetyczna polega na tym, że kalorie przyjmowane z dietą są równe kaloriom zużywanym przez organizm. Kalorie te są nam potrzebne do wykonywania codziennych czynności, takich jak chodzenie i poruszanie się, ale także do wszystkich funkcji organizmu, o których nawet nie myślimy. Procesy takie jak oddychanie, pompowanie krwi w organizmie i myślenie również wymagają kalorii. Zdrowe odżywianie wymaga zachowania zdrowego rozsądku i powrotu do podstaw. Powinniśmy wybierać pokarmy, które wzmacniają nasz system odpornościowy, pomagają nam unikać chorób i przedłużają nasze życie. Podczas zakupów musimy być wyedukowani, skoncentrowani i zdyscyplinowani. Musimy unikać marketingowych pułapek na żywność, w których słowo „zdrowe” jest rzucane jak słowa na wiatr. Musimy być gotowi poświęcić czas na czytanie etykiet, zwłaszcza na początku naszej drogi.

Kilka zasad zdrowego odżywiania

Twój organizm posiada naturalną inteligencję, która pozwala mu przetwarzać pokarmy najbliższe naturze. Im bardziej Twoje życie jest zharmonizowane z naturą, tym zdrowszy będziesz. Całe pokarmy zawierają najwięcej witamin, minerałów i innych ważnych związków, które są funkcjonalnie ważne dla każdej komórki Twojego ciała. Gdy tylko żywność zostanie w jakikolwiek sposób zmieniona (przetworzona), zaczyna tracić składniki odżywcze. Im bardziej jest przetworzona, tym mniej ma składników odżywczych. Nie oznacza to, że powinieneś jeść tylko surową żywność. Oznacza to jednak, że powinieneś skupić się na surowej lub gotowanej żywności w całości. Jeśli nie można kupić produktów ekologicznych, najlepszym rozwiązaniem są produkty lokalne uprawiane metodami konwencjonalnymi. Lokalność idzie w parze ze świeżością. Większość rolników musi zbierać produkty, aby zapewnić czas na transport z gospodarstwa do sklepu spożywczego, a następnie ze sklepu spożywczego do domu. Lokalni rolnicy mogą pozwolić owocom i warzywom dłużej dojrzewać, a nawet w pełni dojrzeć, co również zwiększa ich wartość odżywczą. Kupowanie świeżych produktów na lokalnym targu rolnym oznacza, że otrzymujesz świeże produkty w ich najlepszym stanie, co ułatwia zdrowe odżywianie.