Kompletowanie wyprawki dla dziecka

Wyprawka dziecięca

Pojawienie się na świecie dziecka to dla rodziców wielkie życiowe wydarzenie. Stawia ono przed nimi wiele wyzwań związanych zarówno z odpowiednim wychowaniem malucha jak również z zapewnieniem mu odpowiedniej dawki miłości oraz poczucia bezpieczeństwa. Zaraz po porodzie rodzice skupiają się na zaspokojeniu podstawowych potrzeb dziecka. W tych pierwszych momentach życia maluszka pomocna będzie prędzej skompletowana wyprawka. Dzięki niej rodzice mogą w pełni skupić się na opiece nad dzieckiem, mając wszystko pod ręką. Nie muszą tracić energii na uzupełnianie brakujących elementów garderoby, czy wyposażenia domu.

Czym jest wyprawka dla dziecka?

Wyprawka dla dziecka to nic innego jak rzeczy potrzebne „na start”. Pierwsza aranżacja dziecięcego kącika i zakup najpotrzebniejszych rzeczy może okazać się sporym wydatkiem, zwłaszcza gdy przyszli rodzice chcą kupić wszystko jednocześnie. Warto rozłożyć ten wydatek na dłuższy okres. Jeżeli rodzice planują więcej dzieci warto postawić na neutralne kolory, tak aby droższe akcesoria, takie jak wózek nie wiązały się z wydatkiem tylko dla jednego dziecka.

Odpowiednio sporządzona lista potrzebnych rzeczy pozwoli usprawnić zakupy i zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze poświęcone na przygotowania. Poza informacjami znajdującymi się w internecie warto zaczerpnąć wiedzy u osób z rodziny oraz znajomych posiadających dzieci na temat polecanych przez nich produktów. Rodzice mogą też zapytać, czy nie chcą oddać jakichś elementów wyprawki po swoich dzieciach, dzięki czemu możliwe jest zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy.

Wyprawka dla dziecka – niezbędne elementy

Zakup wyprawki należy zacząć od najpilniejszych elementów, a później stopniowo skupiać się na coraz mniej potrzebnych rzeczach. Niezbędnymi przedmiotami będą: pieluszki, ubranka, pieluchy jednorazowe, kosmetyki do kąpieli, kosmetyki do pielęgnacji po kąpieli, takie jak oliwka czy krem przeciw odparzeniom, ręczniki, kocyk, poduszki oraz pościel, łóżeczko wraz z całym wyposażeniem, wózek, torba dla mamy, butelki do karmienia i smoczek, przewijak, wanienka, fotelik do auta oraz zabawki.

Przy kompletowaniu wyprawki przyszła mama nie powinna także zapominać o sobie. Rzeczy, takie jak biustonosz, koszulka do karmienia czy laktator zdecydowanie pozwala na sprawniejszą opiekę nad dzieckiem. Warto zadbać zarówno o komfort pociechy i rodzica, aby opieka nad maluszkiem przebiegała jak najlepiej.

Kiedy należy zacząć kompletować wyprawkę dla dziecka?

Zakupów związanych z wyprawką dla dziecka nie należy odkładać do ostatnich dni ciąży. Optymalnym terminem jest II trymestr ciąży ze względu na to, że wiele mam czuje się źle w I trymestrze ciąży np. przez mdłości, które im dokuczają. III trymestrze to zazwyczaj czas, gdy czują się one ociężałe i zmęczone. Kompletując wyprawkę odpowiednio wcześnie przyszli rodzice mają jeszcze czas, by dokonać spokojnych i przemyślanych zakupów, skupiając się na tym, co jest niezbędne dla ich przyszłej pociechy. Podczas dokonywania zakupów warto uwzględnić nie tylko płeć dziecka, ale też porę roku, w jakiej dziecko przyjdzie na świat.