Na co zwrócić uwagę przy wyborze magazynu do wynajęcia?

Wynajem magazynu jest dla wielu firm jedną z najlepszych opcji. Jednakże przed jakimkolwiek podpisaniem umowy warto wziąć poprawkę na szereg istotnych czynników. Na co więc trzeba zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na wynajęcie magazynu?

Lokalizacja

Położenie magazynu, czyli lokalizacja jest jednym z kluczowych elementów, o którym trzeba pamiętać. To właśnie strategicznie zaplanowana, dobra lokalizacja będzie miała decydujące znaczenie na dostępności towarów, czasie oraz kosztach transportu bezpośrednio do klienta. 

Wiele zależy także od oczekiwań i tego jakiego typu usługi oferujemy. W przypadku magazynów przeładunkowych dobrym wyborem będą wszelkiego rodzaju miejsca na łączeniach dróg, porty czy lotniska. W przypadku, gdy najważniejszym z elementów jest dostępność towarów, warto pokusić się o magazyn miejski, do którego dotrzemy w ciągu chwili. 

Wyposażenie magazynu

Drugim, niemniej ważnym czynnikiem jest wyposażenie magazynu. Jest to dość obszerne zagadnienie, ponieważ należy wziąć pod uwagę szereg kwestii, które związane są bezpośrednio z rodzajem magazynowanego towaru oraz wymaganiami związanymi z jego przechowywaniem. Magazyny na wynajem mogą przykładowo zaoferować:

  • regały wysokiego składu – dzięki nim będziemy w stanie efektywniej wykorzystać przestrzeń na magazynie co sprawia, że pomieścimy więcej towarów. 
  • przestrzeń biurowa – może okazać się przydatnym elementem w sytuacji, gdy niezbędne będzie wykonanie prac biurowych
  • chłodnie i komory mroźnicze – sprawdzą się w sytuacji, gdy chcemy przechować towar wymagający niskich temperatur
  • systemy przeciwpożarowe – dzięki nim zwiększymy bezpieczeństwo materiałów znajdujących się na magazynie
  • wyposażenie dla wózków widłowych – do tej grupy zaliczamy przede wszystkim akumulatory oraz gniazdka do ładowania

Niekiedy magazyny oferują także usługi w zakresie kompletowania zamówień, dystrybucji towarów czy rozładunków. 

Cena

Ostatnim z aspektów jest cena, która uzależniona jest od szeregu czynników. Koszt wynajmu magazynu jest zależny przede wszystkim od lokalizacji, powierzchni użytkowej oraz wyposażenia. Oprócz kosztów samego najmu należy również doliczyć opłaty za media. Magazyny do wynajęcia o wysokim standardzie z licznymi udogodnieniami będą znacznie droższe od podstawowych, pustych powierzchni.

Podsumowanie

Reasumując, decydując się na wynajem magazynu miejmy na uwadze przede wszystkim położenie oraz wyposażenie znajdujące się w magazynie. Dla wielu osób znaczenie może mieć również dodatkowy monitoring i system zabezpieczeń, który znacznie wpłynie na bezpieczeństwo towarów.